12-tygodniowy plan - tydzień jedenasty (17)

Jeszcze tylko kilka dni do świąt i kilka dni po świętach i wracam do stuprocentowego zaangażowania w naukę programowania🤩


Ubiegly tydzień był naprawdę owocny jeśli chodzi o moją pracę z kodem. Poświęciłem 6h na naukę połączona z praktycznym wykorzystaniem wiedzy zdobytej i jakąś godzinę na freeCodeCamp. Mimo, iż myślałem że ostatnie tygodnie będą mało produktywne, bo urodziny córeczki, bo święta, bo nowy rok, to okazuje się, że może być inaczej. Wszystko dlatego że zmieniłem podejście i wpadłem na kilka pomysłów jak praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę. Dodatkowo rozwiązywanie problemów związanych z własnym projektem mobilizuje mnie do poszerzania wiedzy i szukania rozwiązań poza kursem, który przerabiam.


Ostatnio natknąłem się na jeszcze jeden ciekawy sposób na zbieranie doświadczenia podczas nauki programowania. Chodzi o poprawianie błędów w kodach źródłowych programów Open Source. Otóż okazuje się, że twórcy takiego oprogramowania bardzo chętnie korzystają z pomocy społeczności w poprawianiu błędów. Publikują listy takich błędów w swoich repozytoriach na Git Hubie zachęcając adeptów sztuki programowania do zaangażowania się w ich poprawę. Jeśli jakiś "zewnętrzny pomocnik" przyczyni się do poprawy kodu i jego rozwiązania znajdą się w oficjalnej wersji oprogramowania, to taka osoba zostanie wpisana jako współtwórca oprogramowania.


Mało tego, w przypadku niektórych błędów twórcy oprogramowania Open Source do repozytorium dodają komentarz Good First Issue, co oznacza że powinien być to na tyle prosty błąd, że nawet osoba początkująca w danym języku programowania powinna sobie z nim poradzić. Jakby tego było mało, są portale poświęcone gromadzeniu w jednym miejscu case'ów do poprawy oznaczonych komentarzem Good First Issue:


https://goodfirstissue.dev/


Zresztą nawet w samym GitHubie jest sekcja wyróżniającą błędy z komentarzem Good First Issue:


https://github.com/topics/good-first-issue


Wygląda to bardzo ciekawie i może być źródłem zdobycia ogromnego doświadczenia. Nawet jeśli moje poprawki nie znajdą się w wersji oficjalnej programów Open Source, to jest to doskonały poligon doświadczalny do wdrażania zdobytej wiedzy, poszukiwania rozwiązań prawdziwych case'ów programistycznych, okraszonych dodatkowo komentarzem i uwagami że strony twórców oprogramowania. Można to traktować jako taki mały Code Review jak w prawdziwej pracy developera 🤓

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wygląda na to, że GITarra 😎 (40)

Pociąg "IT" do stacji "Software Developer" odjeżdża z toru przy peronie pierwszym. (41)

Pracuje się, oj pracuje... (44)