Ale o co chodzi? (2)

Tak więc postanowiłem zmienić swoje życie, spełnić marzenie z dzieciństwa i zostać programistą. Robić w życiu to co sprawia mi frajdę, coś co daje widoczny efekt (strony internetowe, aplikacje, gry). Pracować zdalnie, a jednocześnie zarabiać dobre pieniądze. 

W takim razie można by zapytać, co Ty tu robisz? Po co marnujesz czas pisząc te wypociny zamiast w to miejsce przeczytać jeszcze jeden artykuł o programowaniu, przejść kolejną lekcję kursu, napisać kilka linijek kodu?

Dlaczego postanowiłem zacząć pisać tego bloga?

Przede wszystkim od dawna chciałem to robić. Żona zawsze mi mówiła że posiadam tą umiejętność pisania "ciekawie" (mam nadzieję, że to było szczere 😉), tylko jakoś do tej pory nie za bardzo wiedziałem o czym miałbym pisać. Nie było w moim życiu jakiegoś takiego tematu, który chciałbym przekładać na przysłowiowy papier. Próbowałem kilka razy pisać coś w rodzaju dziennika, ale jakoś tak zawsze po kilku/kilkunastu dniach porzucałem to zajęcie.

Tym razem jednak naprawdę czuję, że w moim życiu nastąpił jakiś przełom, że chcę diametralnie zmienić swoje życie. Chcę robić coś co lubię, co daje mi satysfakcję i pomyślałem, że może warto to opisać. Nie wiem jeszcze czy mi się uda, mocno wierzę, że tak i jeśli tak się stanie to fajnie żeby po tej mojej drodze do celu został jakiś ślad. Nie mam pojęcia czy oprócz mojej ukochanej ktokolwiek tego bloga przeczyta ale nawet jeśli nie, to za kilka lat będę mógł dać to do przeczytania moim dzieciom. Może dzięki temu uda im się uniknąć w życiu błędów jakie ja popełniłem. Może od początku swojej "kariery" będą robić coś co lubią, co sprawia im satysfakcję, to by było super.

Innym powodem, dla którego chcę to pisać jest samodyscyplina i motywacja do działania. Od ładnych kilku lat interesuję się produktywnością. Zaczęło się od książki Davida Allena "Getting Thinks Done". Kilka razy rozpoczynałem wdrażanie jego systemu produktywności ale za każdym razem, po kilku miesiącach odpuszczałem. Szukałem też innych rozwiązań: "12-tygodniwy rok", "Jedna rzecz", czytałem blogi, słuchałem podcastów i w sumie doszedłem do wniosku, że chyba nie ma jednego idealnego systemu produktywności, natomiast gdzieś wyczytałem, że dobrym sposobem na samodyscyplinę w realizacji celów jest właśnie prowadzenie bloga, podcastu albo vloga. Puki co najbardziej odpowiedni dla mnie wydaje się blog i mam nadzieję, że pomoże mi on osiągnąć stawiane przed sobą cele.

Tu pojawia się jeszcze jeden powód pisania bloga. Postawiłem sobie bardzo ambitny cel, zostać programistą, ale dookoła tego głównego celu jest kilka innych: zadbać o kondycję fizyczną (bieganie, spacery, treningi) oraz psychiczną (medytacja), uczyć się języków (szlifować angielski, chciałbym też wrócić do nauki niemieckiego, może hiszpańskiego), zadbać o rozwój intelektualny (czytanie książek, blogów, oglądanie wartościowych filmów, vlogów, słuchanie podcastów) oraz wprowadzenie ładu i porządku w moim otoczeniu (dom, strych, piwnica, ogród, warsztat). W tym tygodniu chcę stworzyć plan działań obejmujący te wszystkie aspekty i ten blog ma być czymś w rodzaju cotygodniowego podsumowania z realizacji moich założeń i ewentualnie jakie wprowadzam modyfikacje do moich celów i  planów.

Jest poniedziałek i już zacząłem wdrażać niektóre elementy mojego planu w życie, jak chociażby pisanie tego bloga 😉 ale do końca tego tygodnia zamierzam stworzyć kompleksowy plan działań, który szczegółowo opiszę w następny poniedziałek. Napiszę też o pierwszych efektach wdrażanych działań.


“So often people are working hard at the wrong thing. Working on the right thing is probably more important than working hard.”

~ Caterina Fak

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wygląda na to, że GITarra 😎 (40)

Pociąg "IT" do stacji "Software Developer" odjeżdża z toru przy peronie pierwszym. (41)

Pracuje się, oj pracuje... (44)